Holders sorted by Year 

YearHolderCollege

2015

David Heaton

St John's

2015

Niranjan Venkatesan

St John's

2014

Darryl Hutcheon

Lincoln

2013

Charlotte Thomas

Lincoln

2012

Yaaser Vanderman

Keble

2011

Alistair Mills

Trinity

2010

Andrew J Scott

All Souls

2009

T A Qudsi Rasheed

Worcester

2008

Paul C Adams

St Catherine's

2007

Rupert Allen

Merton

2006

James R McClelland

Merton

2005

Iain T Steele

Magdalen

2004

David J Murray

Christ Church

2003

Paul Toms

Brasenose

2002

Joanne Clement

Somerville

2001

Edward Sawyer

Lincoln

2000

James S Cutress

Worcester

1999

Colin Thomann

Mansfield

1998

Christopher Lewis

University

1997

Martin D Chamberlain

University

1996

Andrew Thomas

Balliol

1995

Simon Salzedo

Keble

1994

Philippa Hopkins

Merton

1993

Adam Tolley

St Anne's

1992

Toby Landau

Merton

1991

Nigel T Eaton

Magdalen

1990

David J Bailey

Mansfield

1990

Sarah Cockerill

St Anne's

1989

David A Foxton

Magdalen

1988

Laurence A Rabinowitz

Merton

1987

Christopher J Butcher

All Souls

1986

P J Sales

Worcester

1985

S J Berry

Exeter

1984

J M Dagnall

St John's

1984

C G Nugee

Corpus Christi

1983

R E Cox

Mansfield

1982

N A Hamblen

St John's

1981

R C Thomas

St John's

1980

P J Walker

Magdalen

1979

M M Pascoe

Christ Church

1978

P H Gross

Oriel

1977

C E Turnbull

Worcester

1976

No election

 

1975

Gabriel S Mosony [Moss]

St Catherine's

1974

Stephen M Tomlinson

Worcester

1973

Sonia R S Proudman

Lady Margaret Hall

1972

G J S Hill

Exeter

1971

B N R Reynolds

Worcester

1970

M C C Hart

Magdalen

1970

J L Munby

Wadham

1969

T E Walker

University

1968

P N Legh-Jones

New College

1967

N A R Wilson

Worcester

1966

C H McCall

Magdalen

1965

D W Keene

Balliol

1964

R B Mawrey

Magdalen

1963

D T A Davies

Magdalen

1961

Paul M Miller

Exeter

1960

R O Havery

Magdalen

1959

C D R Rose

Wadham

1958

R K Bain

Magdalen

1957

T H Bingham

Balliol

1956

J D Feltham

Magdalen

1955

H C Tayler

Balliol

1954

No election

 

1953

E G Nugee

Worcester

1952

Dick Taverne

Balliol

1951

R I Kidwell

Magdalen

1951

F P Neill

Magdalen

1950

D A Barker

Queen's

1950

C J Slade

New College

1949

A R Barrowclough

New College

1949

R A Blackburn

Magdalen

1949

W A N Wells

Magdalen

1948

J W Bourne

New College

1947

Not offered

 

1946

Not offered

 

1938

R Blake

Magdalen

1937

T B Smith

Christ Church

1936

J W R Harris

Brasenose

1935

J E S Fawcett

New College

1934

Not offered

 

1933

J H C Morris

Christ Church

1932

C H S Preston

New College

1931

Not offered

 

1930

I I Bowen

All Souls

1930

R O Wilberforce

New College

1929

J H A Sparrow

All Souls

1928

Not offered

 

1927

Denis Browne

New College

1927

T D D Divine

Queen's

1926

D S Danreuther

Balliol

1925

Not offered

 

1924

J B Blagden

All Souls

1924

J G Foster

All Souls

1923

C J Radcliffe

All Souls

1921

W E Beckett

All Souls

1921

A T Denning

Magdalen

1920

Gordon Alchin

Brasenose

1920

G C Faber

All Souls

1919

Not offered

 

 Number of Holders by College

CollegeNumber of holders
All Souls9
Balliol6
Brasenose3
Christchurch4
Corpus Christi1
Exeter3
Keble 2
Lady Margaret Hall1
Lincoln3
Magdalen17
Masfield3
Merton5
New College8
Oriel1
Queen's 2
Somerville1
St Anne's 2
St Catherine's2
St John's 5
Trinity 1
University 3
Wadham2
Worcester8